Grattis alla vinnare av Våga Se – Konstlotteri 2022!

Dragningen gjordes 17 Maj med 80 vinster och lottnummer. Ni med lottnummer 1 – 7 får välja i turordning bland alla högvinster. Medlemmar med lottnummer 8 – 80 får välja valfritt bland alla vinster.

Klicka på knappen för att se mer information om alla verk och vinnare.

Klicka på årtalen för att se vinsterna från tidigare år:

2020 · 2021 · 2022 · 2023 · 2024 · 2025

HÖGVINST

Andrea Damp

Andrea Damp, Memento, akryl och olja på duk, 30×24 cm

Andrea Damp balanserar subtilt det abstrakta och det figurativa i sina målningar. Hennes verk är skapade i en sofistikerad process av lager och överlagringar, som gör den sensuella processen av målningens skapande påtaglig.

Med hjälp av figurativa element förvandlar Damp sina kompositioner till berättande, associativa bildvärldar som präglas av atmosfär och känslomässiga uttryck. Andrea Damps målning bildar därmed en ojämförlig länk mellan färgens autonomi och dess förmåga att tjäna bilden.

HÖGVINST

Jan Håfström

Jan Håfström, Sudden Fear (red), etsning, 54×39,5 cm

Jan Håfström (f. 1937) är en av vår samtids mest uppmärksammade konstnärer med ett otal utställningar i Sverige och utomlands bakom sig. Med outslitlig energi och nyfikenhet har han alltsedan 1960-talet ständigt hittat nya ingångar till sin konst.

Under 2000-talet har Håfström främst ägnat sig åt ett figurativt måleri i serieklingande sviter som bland annat återupptagit kontakten med en av barndomens stora hjältar, den gäckande dubbelnaturen Mr. Walker – alias Fantomen – som fungerar som Håfströms alter ego, som fadersfigur och som en bild av den skapande människan.

HÖGVINST

Mikael Kihlman

Mikael Kihlman, Fotgängare, olja på duk, 90×70 cm

Mikael Kihlman är främst känd för sina svartvita koppargrafiska verk i tekniken torrnål, ofta med motiv influerade av hans många resor i framför allt Östeuropa.

För sin grafik har han tilldelats ett flertal nationella och internationella priser och utmärkelser. I årets upplaga av grafiska blad till Våga Se 2021/2022 riktade han för första gången blicken mot sin hemstad, Stockholm.

VINST / 10 st av varje

Mikael Kihlman

1. Mikael Kihlman, Loui, torrnål, 16×12 cm, Upplaga 50

2. Mikael Kihlman, Me and my bike, torrnål, 16×12 cm, Upplaga 50

VINST / 10 st

Marianne Markvad

1. Marianne Markvad, Northern light, Kollage, 26×32 cm

2. Marianne Markvad, Staden, kollage, 27×26 cm

Marianne Markvad arbetar med storstadens arkitektur som ett slags en fond för mänsklig aktivitet. Hon blandar ”objektiva” fotografier av urbana rum med egna associationer och förenar på så sätt objektiv och upplevd verklighet till en mer abstrakt värld.

De tredimensionella collagen kan ses som ett eko av de ursprungliga arkitektoniska motiven. Marianne Markvad arbetar med ett slags ”lager-på-lager”-tematik och teknik; både i förhållande till bilders olika betydelser men också rent fysiskt i tredimensionella collage.

HÖGVINST

Mikael Fagerlund

Mikael Fagerlund, Traces of Angels, Vinylfärg på akrylglas, 42×42 cm

Föränderligheten i ljuset och naturen i Kiruna utgör en speciell utmaning som har format Fagerlunds konstnärskap. Hans objekt ger uttryck för den nordiska naturen och visualiserar dialogen mellan ljuset och färgen i förhållande till yta och djup.

Hans intresse för frågeställningar kring perception bekantar dessutom betraktaren med seendet på ett fascinerande sätt, endast genom att gå runt hans föremål och därmed utforska dem lyckas man förstå deras komplexitet.

HÖGVINST

Mikael Fagerlund

Mikael Fagerlund, Traces of Angels, Vinylfärg på akrylglas, 33×38 cm

I utställningen Traces of Angels rör sig Fagerlund bortom sinnesupplevelser till kvantfysisk teori och de poetiska frågeställningar som ryms däremellan.

Verken ”Traces of Angels” var med i Mikaels senaste separatutställning med samma titel.

HÖGVINST / STIPENIDAT

Lisa Liljeström

Lisa Liljeström, Zara, torrpastell på papper, 26×31 cm

Lisa Liljeström (f. 1998), Göteborg, samlar på digitala bilder från filmer, google search, reality-tv och hennes egen kamerarulle. Allt möjligt. Måleriet handlar om att urskilja fragment, förvränga och förflytta information från redan existerande bilder, snarare än att skapa nya. Hon använder Photoshop för att beskära och zooma in. I måleriet ger Lisa bilderna tid, uppmärksamhet och omsorg på ett vis hon inte ger någonting av den information som hela tiden cirkulerar. ”Jag ser inte klart filmer, läser inte hela nyhetsartiklar, tänker aldrig en tanke klart, information kommer till mig i fragment.”

Lisa Liljeström tar sin examen från HDK-Valand i juni 2022

HÖGVINST / STIPENIDAT

Tova Tilliander

Tova Tilliander, Monica och Harry, Olja på duk, 34 x 39 cm

Tova Tilliander (f. 1998), Stockholm, Sverige, arbetar med måleri och teckning. Hennes måleri utgår ifrån kändisbilder, filmstills, fotografier hittade i porrtidningar och privata fotoalbum lånade av närstående. Målningarna handlar ofta om nostalgi, begär och idolisering. Fotografier som fungerar som projektionsyta för drömmande, som idolaffischer som man kan stirra på i timmar i ett försök att befinna sig i dem.

Målningen ”Monika och Harry” är baserad på en filmstill tagen ur Ingmar Bergmans film Sommaren med Monika från 1953. Filmen är baserad på romanen med samma namn skriven av Per Anders Fogelström och är en skildring av Stockholms arbetarklass samt sexuell frigörelse.

Tova Tilliander tar sin examen från Konstfack i juni 2022.

VINST / 10 st / STIPENIDAT

Sara Kallioinen Lundgren

Sara Kallioinen Lundgren, Now., skulptur/relief, 14×18 cm

Sara Kallioinen Lundgren (f. 1993), Stockholm, arbetar främst med keramik och textil. Textil och keramik är hennes viktigaste material, men den kreativa processen börjar ofta med penna och papper. ”Jag inspireras av graffiti och reklamestetik och jobbar i ett gränsland mellan tvådimensionella bilder och tredimensionella objekt. Jag försöker utmana hantverkstraditionen, ifrågasätta kvalitet och diskutera klass genom min konst.”

Sara Kallioinen Lundgren tog sin master från Konstfack 2021.

VINST / 12 st

Suzanne Nessim

Suzanne Nessim, Utan titel, Litografi, bildmått: 55×40 cm. Upplaga 300 ”Mitt behov av det sköna har varit livslångt men har genom livet sökt nya källor och inspirationer relaterade till mina erfarenheter och intellektuella förflyttningar. Jag dras till att använda det banala och det arketypiska för att undersöka och visa dess komplexitet. Det är ett farligt projekt, det är lockande men också svårt.

Men när det lyckas att komma bakom den banala ytan, när skönheten skymtar som det lyckliga resultatet av konstnärligt arbete, då räddar det mig, ingjuter hopp och känns lite som en seger.”

VINST / 11 st

Jan Wessel

Jan Wessel, Utan titel, litografi, 75×55 cm, Upplaga 180

I konstnärens Jan Wessels universum möter det lekfulla det tankeväckande och det högtidliga det dramatiska. Wessel arbetar med olika uttrycksformer som spänner över områden som målning, ljuslådor, collage, monotypi, litografi, montering och installation.

Många föreningar och referenser är inbäddade i konstnärens bildutrymme – som representerar en förvirring av liv och konst, tillsammans med konstnärens personliga syn på dess omfattande bildpotential. Det kan vara livets kontrastrika skönhet och överlåtelse, eller den karakteristiska bilden av olika konstformer.